Kişisel Bilgisayarın Geleceğinde iOS ve Macintosh Üzerine

iPad çıktığı zaman, ilk yorumlarda iOS’in çok çok da değiştirtmemiş bir hali ile gelmesiyle, hayal kırıklığına uğratmıştı. Ancak satışa çıktığında, uygulama arayüzleri ve devoloper’ın büyük ekrana göre tasarladığı ayrı uygulamalarla oldukça zengin bir içerik sunuyordu.

2010 yılının ilkbaharında, iPad tanıtıldığında, steve jobs, sahne aldığı son Keynotelar’dan birinde, iPad’i Mac ve iPhone arasında konumlandırıyordu. (1)

Kişisel Bilgisayarın Geleceğinde iOS ve Mac
Steve Jobs, iPad’i iPhone ve Mac arasında konumlandırıyordu
iPad çıktığı zaman, ilk yorumlarda iOS’in çok çok da değiştirtmemiş bir hali ile gelmesiyle, hayal kırıklığına uğratmıştı. Ancak satışa çıktığında, uygulama arayüzleri ve devoloper’ın büyük ekrana göre tasarladığı ayrı uygulamalarla oldukça zengin bir içerik sunuyordu.

Web’de gezinmenin en keyifli yoluydu. HTML5’in, flash karşısında aldığı zaferin tescilli hali gibiydi.

Çocuklar, öğrenciler, pilotlar, doktorlar, tasarımcılar pek çok farklı amaçlarla pek çok insan iPad’i oldukça sevdi. (2)

Kişisel Bilgisayarın Geleceğinde iOS ve Mac
Günümüzde birçok havayolu şirketi, uçuş haritaları için artık iPad’i tercih ediyor.
Sonra işin büyüsü biraz bozuldu.

iPhone, iPod’u bitirmişti. iPod Touch dışında hiç bir iPod yenilenmedi. iPod Classic gibi bir ikona veda edildi, iPod Nano’nun arayüzü Forstall döneminin tasarım anlayışına uygun ikonları barındırıyor. Apple Store, iPodları sergi alanlarından çekip aksesuar raflarına yerleştirdi. Apple Music ile zaten resmi olarak iTunes Store’un da sonuna gelindi. (4)

Bu hengamede zarar gören bir büyük oyuncu, iPad oldu. iPad ergonomi ve büyük ekranı bir araya oldukça güzel getirmişti.

Fakat iPhone 6 ve iOS 8’in birlikteliğiyle beraber, iPad’de gözden düştü. iPhone ekranının büyümesi ile iPad, büyük ekrandan dolayı yarattığı farkı koruyamadı. iOS sürümlerinin özellikleri ve uygulamalar da iPhone ve iPad arasında ilk zamanki büyüleyici farkı yakayamadı. Donanım tarafında da, iPad ekran, işlemci ve tasarım konusunda her nesilde ciddi farklar yaratsa da, son kullanıcı için her bir ya da iki nesilde yenilenmesi gereken bir cihaz olarak muhtemelen görülmedi. Pil ömrü, iOS güncelleme desteği, işlemcilerin mevcut popüler uygulamalar için uzun bir süre yeterli gelmesi de satışları düşürdü. (3)

Apple bu sene, iOS 9 ile birlikte iPad’e özel çoklu pencere, sayfayı kapatsanız dahi videoyu izlemenize olanak tanıyan bir takım farklı özellikler sundu. iCloud Drive, 3. Parti klavyeler, widget desteği, uygulamalar arası paylaşımlar ile iPad sadece işlemci tarafında değil, iOS tarafında da, bilgisayar seviyesine yakın bir deneyim sunmaya hazırdı.

Kişisel Bilgisayarın Geleceğinde iOS ve Mac
Craig Federigh
Eylül ayının başında, dedikodularını bir yıldır duyduğumuz iPad Pro, Apple Pencil stylus’u ile sunuldu. Apple Pencil, rakiplerine göre farklı teknolojiler sunuyordu. Fakat özellikle Steve Jobs’un sylus ile ilgili 2007’deki efsane sayılan iPhone tanıtımında yaptığı yorumlar, eleştirilere sebep oldu. Steve Jobs’un bu yorumu üzerindeki 8 sene gecmiş, iPad artık, onun 2010’da tanıttığı iPad olmaktan farklı bir noktaya sürüklenmişti. iPhone’nun iPad’in potansiyelini çalması ile, onu doğum noktası olan iPhone ve Mac arası bir cihazdan, artık tekrar konumlandırılması gereken bir cihaza dönüştürdü. Apple Pencil, iOS için ilk defa resmi olarak parmakla giriş yönteminden farklı bir yöntemin kabulüydü. (5)

Peki sonrası?

Apple dışında Microsoft ve Google’ın da bir çözüm arayışında olduğu noktadayız. Tablet ve masaüstü bilgisayar birleşebilir mi? Hangi kullanıcı hangisini istiyor?

Durum burada karışıyor. Apple MacBook ile iPad Pro arasında özellikle son kullanıcılar yoğunlukla yaptığı işlemler arasında neredeyse fark yok. iPad Pro’nun A9X işlemcisi ve 4GB ram’i, pek çok kullanıcıya yeterli geliyor. Masaüstü bilgisayarlarda da, CD rom’un bitişini şimdi USB portunun bitişiyle taçlandırıyoruz. Buluttan herkes bir veriyi taşıyabiliyor. Çok profesyonel kameralar ve görüntü sistemleri dışında portları ne kadar kullanıyoruz? Kablosuz yazıcılar, kablosuz internet, Dropbox, iCloud Drive gibi hem donanım hem veri anlamında kablosuz, mobil neredeyse ücretsiz ya da düşük maliyetli çözümler arttı.

Bilgisayar ve tablet arasında fark kalmamış gibi gözüküyor. Grafik işlemciler gelişiyor, iOS gibi genelin kapalı gördüğü işletim sistemi bile kamera bağlantı kitini, Bluetooth pek çok aksesuarı, müzik enstrümanlarını, sağlık cihazlarını, oyun kontrolcülerini destekliyor.

Donanım tarafında dokunmatik ekranlar, stylus’lar hem ofis kullanıcılarını, hem tasarımcıları, hem video ve grafik sanatçılarını, hem de çocukları Mutlu edebiliyor. Adobe ve Microsoft’un iPad Pro için geliştirdiği uygulamaları, Apple’ın kendi ofis programlarını ve AutoCad’i görmezden gelmemek gerekiyor.

Çok çok büyük veriler işlenen tasarımlar [Bir sinema filmi, terabaytlarca videolar ve çok katmanlı 3D tasarımlar vs] , render gerektiren büyük ölçekli işlemler, ya da çok yüksek grafikli oyunlar dışında masaüstü bilgisayar, Web’de bile neredeyse gereksiz, hatta daha eski nesil, daha az interaktif bir hale geldi.

Üstelik Apple ailesinde bu profesyonel sayılan işlemler için MacBook bile yetersiz. MacBook ve iPad Pro, birbirleriyle çok kafa kafaya, neredeyse birbirlerinin en büyük rakibi cihazlar.

Apple, yeni OS X güncellemelerinde iOS’den aşina olduğumuz bir takım özellikleri (Bildirim merkezi, App Store, App Launcher vs) Mac’e zaten taşıdı. Fakat Tim Cook’un son açıklamaları ile şirket için iki sistemin de ayrı kulvarlarda olduğunu işaret ediyor. Fakat son kullanıcı için, bu gidişatı kestirmek zorlaşıyor. Ancak şu bir gerçek ki, donanım ve yazılımların gelişimiyle iOS ve Mac, Contunity gibi özelliklerin dışında da, donanım noktasında da birleşebilir gibi gözüküyor. iPhone 6S’in işlemcisi bile, MacBook’a yakın değerler verirken, Apple’ın donanımdaki bu başarısını, bir an önce yazılımda da eski kusursuz boyutuna, daha büyük, daha ileri görüşlü bir anlayışla sürdürmesi gerekiyor. Contunity ile başlayan sürecin, belki de yeni neslini tam anlamıyla bir birlikteliğe bırakacağı hibrit bir cihaza ya da işletim sistemine bırakması gerekecek. Mac OS ve iOS bir evliliğin arifesindeyken, Apple’ın müzik gibi neredeyse tekel olduğu bir alanda stream servisleri karşısında kaldığı atıl durumu tekrar etmemesi gerekiyor. Bu noktada Mac’in ve iOS’in ortak yazılımlarının ve arayüz benzerliklerinin arttırılması ve mouse / parmak giriş yöntemlerinin en ergonomik şekilde yaklaştırılmasına imkan veren bir donanım / yazılım dili geliştirilmesi, giriş yöntemine göre kendini adapte edebilecek şekilde programlanmış donanım / yazılımlarin araştırılması gerekiyor. Windows, Windows Phone tarafında epey güçsüzken, Google, desktop konusunda çok da deneyimli değilken, Apple’ın bu şansı gözetmesi, mobil kültürün de geleceği açısından büyük önem taşıyor.

(1) http://m.youtube.com/watch?v=_KN-5zmvjAo

(2) http://www.apple.com/ipad/business/ adresinden kullanım alanları görülebilir. 

(3) http://www.businessinsider.com/apples-ipad-sales-decline-again-2015-4

(4)http://9to5mac.com/2015/08/18/apple-retail-2015-revamp-ipods-ipads/

(5) http://www.apple.com/tr/apple-pencil/

Reklamlar