G-DRIVE MOBILE w/ Thunderbolt: USB 3.0 ve Thunderbolt bir arada

Time Machine’i kullanarak Mac’inizi sürekli ve zahmetsizce yedeklemek için depolama birimi arayışında mısız? Özellikle Mac’lere yönelik ürettiği depolama çözümleriyle yakından tanıdığımız G-Technology’nin yeni nesil Thunderbolt’lu G-Mobile depolama birimini sizler için inceledik.

Depolama alanının önde gelen uzman isimlerinden biri G-Technology. Ürün gamı “Masaüstü”, “Evolution”, “Portatif”, “Raid” ve “Thunderbolt” olmak üzere temelde 5 kategoriden oluşuyor. Test masamıza konuk olan G-Drive Mobile w/ Thunderbolt, tahmin edebileceğiniz gibi, Thunderbolt ve Portatif sınıflarında yer alan bir çözüm.

Bu segmentteki diğer çözümler gibi form faktörü 2.5 inç olan G-Drive Mobile w/ Thunderbolt’un uzunluğu iPhone 5/5s kadar, genişliği ise yaklaşık 2.5 cm daha fazla. Kalınlığı 1.8 cm olan depolama birimi, tasarım konusunda Apple’ın Mac’lerde kullandığını Alüminyum malzemeden imal edildiği için bilgisayarınızla mükemmel bir uyum sağlıyor.

Üzerinde hem USB 3.0 hem de Thunderbolt portlarına sahip olan minik canavarımız, bu sayede yoğun veri transferi yaparken boyuta önem veren kullanıcılar için, en azından kağıt üzerinde, biçilmiş kaftan gibi görünüyor. Sadece 1 TB’lık depolama kapasitesi seçeneğine sahip olan G-Drive Mobile w/ Thunderbolt’da sabit sürücünün dönüş hızı 7200 RPM. Bu hızın aklınıza iki soruyu getirmiş olması olası: Gürültü ve Isınma. Evet cihaz, uzun süreli kullanımlarda 5400’lük muadillerine kıyasla daha fazla ısınıyor; fakat gürültü açısından rahatsız edici bir ses seviyesinde çalışmadığını hemen belirtelim.

Portatif segmentteki bir çözüm olduğu için G-Drive Mobile w/ Thunderbolt, ihtiyaç duyduğu enerjiyi USB 3.0 ya da Thunderbolt (bus-powered) üzerinden sağlıyor. Bu durum, özellikle elektrik kesinti ya da voltaj dalgalanmalarının maalesef ki yaşanmaya devam ettiği ülkemizde, verilerin bu gibi olumsuz durumlardan etkilenmemesi için önemli bir avantaj olarak öne çıkıyor.

Gerçek Hayat Testleri

Buraya kadar her şey güzel: Thunderbolt ve USB 3.0 bir arada, 7200 RPM’lik 1TB kapasite birçok kişinin ihtiyacını karşılayacak seviyede, tasarım açısından mükemmel bir çevre birim aygıtı. Peki bu güzellikler, gerçek hayatta nasıl şekilleniyor? Gelin hep birlikte hızlıca göz atalım:

g-drive_mobile_thunderbolt_inceleme_elma84_speed_test_2015_05_17_tb

Blackmagic Disk Speed Test (Sürüm numarası 2.2) ile yaptığımız testlerde G-Drive Mobile w/ Thunderbolt, Thunderbolt üzerinden 140 MB/s okuma ve 136 MB/s yazma hızına ulaşırken; USB 3.0 üzerinden hızlar sırasıyla 105.5 MB/s ve 120.4 MB/s oldu. Detaylı test sonuçlarına aşağıdaki görseller ile ulaşabilirsiniz.

g-drive_mobile_thunderbolt_inceleme_elma84_speed_test_2015_05_17_usb

Her ne kadar Blackmagic Disk Speed Test’te USB 3.0, Thunderbolt’un farkedilir derecede gerisinde kalmasına rağmen yaptığımız Sürükle-Bırak Testi, USB 3.0 açısından daha farklı bir sonucu ortaya çıkardı.

Sürükle-Bırak Testi, 1080p’de MPEG-4 AAC ile kodlanmış, iTunes Store’da satılan iki farklı boyuttaki film dosyasının elle diske kopyalanmasını esas alıyor. Bu test, Blackmagic Disk Speed Test gibi sentetik test yazılımlarının aksine, depolama birimin gerçek performansını yansıtması açısından çok önemli.

4.69 GB 10.63 GB
Thunderbolt 136.2 MB/s 140.7 MB/s
USB 3.0 136.17 MB/s 140.45 MB/s

Yaptığımız bu Sürükle-Bırak Testi’ni G-Drive Mobile w/ Thunderbolt, hem Thunderbolt hem de USB 3.0 arayüzleri üzerinden hemen hemen aynı performansı sergileyerek tamamladı. Diğer bir ifadeyle, Thunderbolt ya da USB 3.0 üzerinden yapılan transferlerdeki farkı gerçek hayatta anlamak imkansız.

Sonuç

Eğer hem portatif olsun, kolaylıkla çantama atıp taşıyayım, güç problemi olmasın, taktığım gibi çalışsın; ama bunları yaparken performanstan ödün vermek istemiyorsanız G-Drive Mobile with Thunderbolt, tam size göre.

USB 3.0 ve Thunderbolt aynı anda  desteklemesi, 7200 RPM’lik sürücüyle buluşunca; ortaya minik bir canavar çıkıyor. Özellikle 7200 RPM’lik sürücüsü sayesinde, gerçek ortamda sunduğu 135-140 MB/s hızındaki veri transferi yeteneği, G-Drive Mobile w/ Thunderbolt, Thunderbolt ve USB 3.0’lı rakiplerinin önüne taşıyor.

G-Drive Mobile with Thunderbolt’un “Mobile USB” ve “Mobile” isimlerinde iki kardeşi daha bulunuyor. G-Drive Mobile üzerinde Thunderbolt yerine 2 adet Firewire 800 portu yer alırken; G-Drive Mobile USB üzerinde ise sadece USB 3.0 portu yer alıyor. Port açısından G-Drive Mobile daha zengin olsa da G-Drive Mobile’ın sürücüsü 5400 RPM’lik iken G-Drive Mobile USB’nin 7200 RPM’lik seçeneği bulunuyor. Üç cihazın da ABD’deki tavsiye edilen satış fiyatlarına göre birim GB maliyetleri şöyle:

7200 RPM 5400 RPM
G-Drive Mobile w/ Thunderbolt 0.20 $
G-Drive Mobile USB 0.12 $ 0.11 $
G-Drive Mobile 0.16 $

Testlerde Thunderbolt ile USB 3.0’ın pek farklı performans ortaya koymadığını göz önüne alacak olursak; G-Drive Mobile with Thunderbolt yerine G-Drive Mobile USB’yi tercih edebilirsiniz.

Yukarıdaki tabloda da görüleceği üzere G-Drive Mobile USB, fiyat/performans açısından sizi çok daha tatmin edecektir. Fakat 3.parti yazılımlar üzerinden yüksek boyutlu çalışmalar yapıyor ve bunları dışa aktarıyorsanız; Thunderbolt’u tercih etmenizde fayda var. Özellikle bu durumlarda Thunderbolt’un, USB 3.0’ınkine göre daha yüksek olan teorik hızının faydalarını görebilirsiniz.

Özellikler
Kapasite 1 TB
Arayüz 1x Thunderbolt, 1x USB 3.0
Disk 7200 RPM
Uyumluluk OS X 10.7 ve üzeri; Windows 8, 7 ya da Vista
Boyut 127 x 83 x 18 mm
Kutu İçeriği G-Drive Mobile w/ Thunderbolt, USB 3.0 Kablosu, Thunderbolt Kablosu, Hızlı Başlangıç Kılavuzu
Reklamlar