Apple, yüksek hassasiyetli GPS teknolojileri üzerine çalışan Coherent NAVIGATION’ı satın aldı

2012 yılında yayınladığı iOS 6’da radikal bir karar alarak Google Maps’ten vazgeçen ve kendi harita servisini hizmete sunan Apple, o günden bu yana eleştiri oklarına hedef olan servisini geliştirmek için var gücüyle çalışmayı sürdürüyor. Bu doğrultuda, son yıllarda aralarında Locationary, WifiSlam, HopStop, Embark ve Broadmap gibi firmaları bünyesine katan Apple’ın, son olarak Coherent Navigation firmasını satın aldığı ortaya çıktı.

Apple gibi Bay bölgesi firması olan Coherent Navigation, 2008 yılında Stanford ve Cornell’li mühendisler tarafından kurulmuş. Temel faaliyet alanı GPS teknolojisi olan firma, kısaca iGPS olarak isimlendirilen “High Integrity GPS” alanına yaptığı araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla biliniyor.

“High Integrity GPS”, orta dünya yörüngesindeki geleneksel GPS Uyduları ile alçak dünya yörüngesinde yer alan ve uydu telefonları ile çağrı cihazlarının birbirleriyle olan bilgi ve ses akışını sağlayan Iridium İletişim Uyduları’ndan gelen sinyalleri bir araya getirerek daha yüksek doğruluk, hassasiyet ve sinyal bütünlüğü sunuyor. Diğer bir deyişle, iGPS sistemi mevcut GPS sistemine göre konum belirlemede santimetre seviyesinde hassasiyet sunabiliyor.

Satın alımla birlikte şirketin CEO’su Paul Lego ile kurucuları William Bencze ve Brett Ledvina’nın da aralarında bulunduğu önemli birçok çalışanı Apple’a katılırken; ekibin Apple Maps altında hangi projede çalıştıkları bilinmiyor.

Reklamlar