Apple Watch’un Nabız Sensörü Ne Kadar Başarılı?

Apple’ın ilk giyilebilir teknolojik ürünü olan Watch’un önemli özelliklerinden biri şüphesiz, sahip olduğu özel nabız sensörü ile sürekli kalp atış takibi yapabilmesi. Özellikle aktif spor ile uğraşan insanlar için sürekli takip edilmesi gereken parametrelerden biri olan kalp atış hızı için bugüne kadar geliştirilen en başarılı çözümler, göğüs çevresini saran bir bant ile tam kalp üzerinden ölçüm yapan chest-strap monitoring olarak ifade edilenlerdi.

Watch’da nabız sensörünü ilk duyduğumuzda aklımıza gelen ilk soru şu olmuştu: Apple, nabız ölçümünde de çığır mı açacak? Çünkü Apple’ın bugüne kadar alıştığımız tarzı, yani herhangi bir özelliğin Apple cihazında hayat bulması için eksiksiz ve sorunsuz çalışması gereksinimi, Watch’daki sensörün de sağlıklı sonuçlar verecek düzeyde çalışmasını gerektiriyordu.

Watch’un 24 Nisan’da satışa sunulmasıyla birlikte merak ettiğimiz bu soru da aslında yanıt buldu. Kullanıcıların çok büyük bir bölümü sensörün sağlıklı sonuçlar verdiğini belirtirken; sonuçlardan memnun olmayanların sayısı ise çok azdı. Ancak bu konuyu tek bir cümle kapamak doğru olmaz, doğru bir karşılaştırma için somut verilere dayandırmakta fayda var.

Bunun için yazılım mühendisi ve SonoPlot’un kurucusu Brad Larson’ın yaptığı detaylı karşılaştırmanın sonuçlarına göz atalım. Karşılaştırma, Apple Watch ile chest-strap monitoring alanındaki çözümlere kıyasla %99 doğru veri sağlama gücüyle öne çıkan Mio Alpha arasında yapılmış; Apple Watch’un beslediği iOS Health uygulamasındaki ham nabız ölçüm değerleri, Mio Alpha’nın sonuçlarıyla birebir olarak kıyaslanmış.

Ortaya çıkan sonuç? Etkileyici! Apple Watch, nabız ölçümünü her 5 saniyede bir yaparken; Mio Alpha ise 3 saniyede bir yapıyor; fakat her iki cihazda tamamen aynı sonuçları elde etmeyi başarıyor. Dahası bu sonuçlar, Watch’un 4 küçük sensörü ile göğsü saran bantlı nabız ölçüm cihazlarıyla %99 oranda aynı sonuçları vermesi anlamına geliyor!

Kısacası Apple, yine bir teknolojiyi “mükemmele yakın olgunlaştırmadan cihazlarıma eklemem” aynlayışında vazgeçmemiş! Bu anlayış, Watch’un ilerleyen yıllarda çok daha mükemmelleşeceğinin de aslında sinyalinden başka bir şey değil…

Apple Watch ile Mio Alpha'nın Nabız Ölçüm Sonuçları
Apple Watch ile Mio Alpha’nın Nabız Ölçüm Sonuçları
Reklamlar