IPad Pro: 12.9″, Bluetooth Stylus, Force Touch ve dahası… (?)

 Kişisel bilgisayar dünyasında içinde bulunduğumuz Post-PC dönemini başlatan ve hamleleriyle buna öncülük eden Apple, simdi de profesyonel alanda ayni etkiyi iPad Pro ile elde etmeyi hedefliyor.

Son zamanlarda sıklaşan iPad Pro iddiaları kafalarda soru işareti bıraksa da, AppleInsider’ın güvenilir kaynaklarından aldığı bilgiler birçok belirsizliği ortadan kaldırıyor.

iPad Pro ile bizleri neler bekliyor?

Bugüne kadar ki iPad’leri unutun, gözünüzün önüne yepyeni MacBook’u getirin. Iste iPad Pro, o kadar çekici tasarım ve etkileyici teknik özellikleriyle göz  doldurmaya hazırlanıyor.

Lafı cok fazla uzatmadan iPad Pro’nun öne çıkan özelliklerini söyleyelim:

  • 12.9 inç Retina Ekran: iPad ailesinde şimdiye kadar görmediğimiz yüksek çözünürlüklü ekran.
  • Bluetooth Stylus: Kim Stylus ister? Profesyoneller. Apple’ın özel geliştirdiği Bluetooth Stylus, geleneksel kalemlerin aksine yüksek hassasiyetinden ötürü herhangi bir gecikme olmaksızın çalışacak. Ayrıca Bluetooth Stylus, sadece dokunmaya degil kuvvete de duyarlı olacak.
  • Force Touch: Watch ile hayatimıza giren bu yepyeni teknoloji iPad Pro’da devasa 12.9 inçlik ekranda yepyeni arayüz özelliklerinin temelini oluşturacak. Yüzeyin neresine dokunursanız dokunun hassas, dengeli ve ne kadarlık kuvvetle dokunduğumuzu algılayacak olan Force Touch panel, iPad ile kullanıcı arasında hiç olmadığı kadar yakın temas kurulmasını sağlayacak.
  • NFC: iPad Pro ile ödeme yapmak zor olsa gerek. Peki o zaman NFC niçin var? En başta söylediğimiz gibi iPad Pro, aslında profesyonel alanı hedef aldığı alıyor. Bu durum aslında NFC’nin niçin olabileceğini sorusuna Işık tutuyor. NFC desteği sayesinde iPad Pro’yu Apple Pay ödeme noktası (terminali) olarak kullanmak mümkün olacak.
  • USB-C: MacBook ile teknoloji dunyasına merhaba diyen USB-C, iPad Pro’da da kendisine yer bulacak. Bu sayede USB bağlantılı aksesuarların buyuk çoğunluğu iPad Pro ile kullanılabilecek. Peki Lightning? Gelen bilgiler, Apple’ın Lightning portundan vazgeçemeyeceği yönünde. Yani büyük ihtimalle iPad Pro’da iki port olacak, Lighting alıştığımız yerde, USB-C ise cihazın yan tarafında, daha cok yatay (geniş ekran) kullanımında tercih edilebilecek bir yerde olacak.
  • Güçlü Ax İşlemcisi: Apple işlemcilerinin ne kadar güçlü olduğu teknoloji dünyasında bilinen bir gerçek. iPad Air 2’de A8x işlemcisine yer veren Apple, iPad Pro’da ise profesyonel uygulamalar icin özelleştirilmiş dusuk güç tüketimli ancak işlem gücü daha yüksek “özel” bir A işlemcisine yer verecek.

iPad Pro’nun su andaki özeti bu şekilde. Güç, yetenek, yenilik ve yepyeni bir deneyim; kısacası heyecan! Bu heyecanımız sürerken, onunla tanışana kadar gelecek yeni haberleri en hızlı şekilde sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Reklamlar